ADAPTAČNÍ KURZ 2021/2022

Ve dnech 04. – 08. 10. 2021 se žáci 6. ročníku zúčastnili adaptačního kurzu, který se konal v Karlově pod Pradědem. Žáci z 6.A, 6.B, 6.E1 a 6.E2 se v doprovodu svých třídních učitelů, asistentů a dalších pedagogů z naší školy odebrali autobusem do malebného prostředí Jesenických hor, kam se přijeli seznámit, více se poznat a naučit se lépe spolupracovat a vzájemně komunikovat.

Tradice adaptačních kurzů pro šesťáky se na ZŠ Ostrčilova obnovila ve školním roce 2019/2020 po změně vedení. Adaptační kurzy, které se odehrávají mimo známé prostředí školy, nejčastěji v přírodě, jsou skvělou příležitostí, jak poznat své spolužáky i učitele v jiném světle. Ve třídě má každý svou roli, která je mnohdy ovlivněna zejména školním prospěchem. V odlišném prostředí a během různorodých aktivit se však mohou projevit i jiné kvality. Žáci mohou také lépe poznat sami sebe, vyzkoušet a naučit se nové dovednosti.

Během týdne se třídy postupně vydaly hledat poklad. Při této aktivitě žáci aktivně řešili úkoly a snažili se rozluštit kód, kterým na konci cesty odemkli zámek od truhly s odměnou. Jeden celý den se žáci v kolektivu svých spolužáků věnovali programu s prvky zážitkové pedagogiky. Zaměřovali jsme se zejména na aktivity zacílené na skupinové řešení problémů, hromadné překonávání úkolů, při kterých se žáci učí se rozvíjet role ve skupině, efektivně s druhými komunikovat a posilují týmovou soudržnost. Jelikož jsme měli k dispozici celých 5 dní, mohli jsme věnovat čas i relaxačním aktivitám – např. míčovým hrám nebo koupání v krytém bazénu. Žáci se také vydali na výlet do hor. Některé třídy si vyšláply na chatu Ovčárna, jiné se vydaly do Karlovy Studánky.

Pevně věříme, že si žáci celý kurz užili a přivezli si domů vzpomínky na příjemně strávené chvíle a radostné zážitky se spolužáky. Rovněž doufáme, že se smysl a cíl kurzu podařilo naplnit a nové zkušenosti, které žáci na adaptačním kurzu získali, využijí ve školním prostředí.

Velké díky patří celému organizačnímu týmu: J. Mezírkovi (6.A), H. Dostálové (6. B), L. Barney (6.E1), I. Tout (6. E2), A. Kavanové, S. Podešvové, Z. Fűlepové a M. Havránkové za jejich oddanou, celodenní a kreativní práci s dětmi. Také děkujeme vedení školy za vytvoření podmínek, které nám umožnily tuto akci realizovat a rodičům zúčastněných žáků za důvěru.

Těšíme se, až se sem za rok zase vrátíme s novými šesťáky.

Jindřich Švub

vedoucí adaptačního kurzu