OLYMPIÁDA ZE ŠPANĚLSKÉHO JAZYKA

Organizace (off-line) soutěží je další známkou toho, že se svět vrací „do starých kolejí“. Školní kolo Olympiády ze španělského jazyka proběhlo sice až v červnu (8. a 9.), ovšem v tradičním soutěžním duchu, ke kterému patří i jistá dávka trémy a napětí.

Určitou inovací nicméně byla snaha o větší objektivitu soutěže. V čem spočívala? Poprvé v naší historii se témata nelosovala! Jednotlivým soutěžícím byly totiž (v rámci 4 kategorií) kladeny stejné otázky ve stejném pořadí. Kladla je rodilá mluvčí z Kuby a dle pravidel mohla – v případě potřeby – otázku zopakovat (pomaleji) jen jednou. Pokud soutěžící nedokázal reagovat ani pak, měl další šanci získat body až u následujících otázek.

Ačkoli i v této soutěži bylo nakonec rozhodnuto o pořadí, porota (Mgr. Lexová a paní Linet Casanova) si zvlášť cení vlastností všech soutěžících (odvaha, dochvilnost, samostatnost, odolnost vůči stresu a dokonce smysl pro humor). Právě tyto osobnostní aspekty jsou totiž předpokladem pro jakýkoli růst i úspěch, který se (pokud se nestalo již nyní) nepochybně dostaví.